Soitessa käytössä jo useita digipolkuja
Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue Soitessa on käytössä Terveyskylän Omapolku-verkkopalvelu, jonne sosiaali- ja terveydenhuollon ammattilaiset voivat luoda paikallisia digipolkuja asiakkaan ohjaukseen ja neuvontaan. Nyt Soitessa on otettu käyttöön uudet digipolut lasta odottaville perheille, munuaisten vajaatoimintaa sairastaville sekä senioreille.

Nyt digipolut on avattu lasta odottaville perheille, munuaisten vajaatoimintaa sairastaville sekä senioreille
Lasta odottava perhe -digipolku avataan odottavalle äidille. Digipolulta hän saa tietoa raskauden kulusta, seurannasta ja synnytyksestä.
Munuaisten vajaatoiminta -digipolku avataan potilaalle, kun munuaissairaus todetaan. Myös aiemmin munuaisten vajaatoimintaan sairastuneilla on mahdollisuus päästä digipolulle.
Seniorit -digipolku on tarkoitettu yli 65-vuotiaille. Polulle on koottu tietoa ikääntyneille suunnatuista terveyttä, hyvinvointia ja toimintakykyä ylläpitävistä ja edistävistä palveluista.
Pääsy Omapolulle edellyttää hoitosuhdetta Soiten yksikköön. Asiakas voi ilmoittaa kiinnostuksensa digipolun käyttöön, jonka jälkeen sote-ammattilainen kirjaa asiakkaan digilupolulle. Käyttö edellyttää vahvaa tunnistautumista. Digipolun kautta asiakas voi olla yhteydessä häntä hoitavaan sote-ammattilaiseen viesteillä ja löytää vastauksia usein kysyttyihin kysymyksiin.
Digipolkujen avulla asiakkaita voidaan hoitaa ja palvella tasapuolisesti asuinpaikasta riippumatta. Kaikki Soitessa käytössä olevat digipolut löytyvät DigiSoite-sivustolta. Tällä hetkellä Soitessa on käytössä kaikkiaan 15 digipolkua, joista osa on terveydenhuollon hoitopolkuja ja osa sosiaalihuollon palvelupolkuja.