Keski-Pohjanmaan hyvinvointialueen yt-neuvottelut ovat päättyneet
Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue Soiten yhteistoimintaneuvottelut ovat päättyneet. Neuvotteluissa käsiteltiin henkilöstövähennyksiä sekä palveluverkon muutosohjelmaan liittyviä säästötoimenpiteitä. Henkilötyövuosien vähennyksen tarve pieneni huomattavasti neuvotteluiden aikana. Kustannussäästöjä haetaan toimitilojen kuluista, ostopalveluista ja järjestelmäkuluista. Lisäksi hyvinvointialueen ylimmälle johdolle esitetään lomautusta 1–3 viikoksi. Yhteistoimintaneuvottelut päättyivät erimielisinä, ja niiden tulos käsitellään aluehallituksen kokouksessa 24.3.2025.

Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue Soiten yhteistoimintaneuvottelut on saatu päätökseen. Yhteistoimintaneuvottelut liittyivät palveluverkon muutosohjelmaan, Kannuksen ja Tunkkarin vuodeosastojen muutosohjelmaan sekä henkilöstövähennyksiin. Neuvottelut käytiin ajalla 6.2.-20.3.2025.
Alun perin arvioitu korkeintaan 200 henkilötyövuoden vähentämisen tarve pieneni huomattavasti neuvotteluiden aikana. Henkilöstövähennyksiä suunnitellaan tehtävän yhteensä 67,8–72,8 henkilötyövuoden verran. Kustannussäästöjä pyritään saamaan ensisijaisesti määräaikaisten palvelussuhteiden päättymisten, eläkkeelle jäämisten ja työpaikanvaihdosten tuoman luontaisen poistuman avulla.
Yksikkökohtaisissa ja henkilökohtaisissa keskusteluissa tarkentuu, kuinka paljon henkilöstövähennyksiä on tehtävä irtisanomalla. Irtisanomisien vaihtoehtona tarjotaan hyvinvointialueella muuten mahdollisesti avoinna olevia tehtäviä.
Toimialueet ovat suunnitelleet henkilöstövähennysten lisäksi muita toimenpiteitä kustannussäästöjen saavuttamiseksi. Niitä ovat mm. säästöt toimitilojen kuluissa, ostopalveluissa ja järjestelmäkuluissa. Lisäksi hyvinvointialueen ylimmälle johdolle esitetään lomautuksia 1–3 viikoksi.
Neuvotelluilla toimenpiteillä arvioidaan saatavan noin 12,3 miljoonan euron säästö (laskettu 12 kk ajalle).
Pelastustoimen sekä ikääntyneiden ja vammaisten palveluiden osalta palveluprosessien ja kustannussäästöihin tähtäävien toimien valmistelua jatketaan. Valmisteltavat toimet tuodaan myöhemmin tänä vuonna tarvittaviin päätöskäsittelyihin sekä työnantajan ja henkilöstön välisestä yhteistoiminnasta kunnassa ja hyvinvointialueella annetun lain (449/2007) mukaisiin yhteistoimintaneuvotteluihin.
Yhteistoimintaneuvotteluissa käsiteltyjä suunniteltuja muutoksia ja niiden perusteita, vaikutuksia ja vaihtoehtoja käsiteltiin työnantajan näkemyksen mukaan yhteistoimintalain hengen mukaisesti vuoropuhelussa henkilöstöjärjestöjen edustajien kanssa. Neuvottelut päättyivät erimielisinä.
Yhteistoimintaneuvotteluiden tulos käsitellään Soiten aluehallituksen kokouksessa 24.3.2025.