Ainutlaatuisesti arjessa –hanke tuo kinestetiikan keinot omaishoitajien arjen tueksi
Ainutlaatuisesti arjessa -hanke Keski-Pohjanmaan hyvinvointialueella tukee omaishoitajia kehittämällä toimintatapoja, jotka vähentävät omaishoitajien fyysistä kuormitusta ja tukevat omaishoitoperheiden arjen sujuvuutta. Hankkeessa tarjotaan maksuttomia kinestetiikan kotikäyntejä, joissa etsitään ratkaisuja omaishoitoperheiden arjen haasteisiin. Kotikäyntien aikana omaishoitajat saavat yksilöllistä ohjausta ja tukea, mikä on koettu erittäin tarpeelliseksi ja hyödylliseksi.
Maaliskuussa 2025 Keski- Pohjanmaan hyvinvointialueen Soiten alueella käynnistyi Ainutlaatuisesti arjessa -hanke, jonka aikana luodaan tukimalli omaishoitajien arjen tukemiseksi. Tukimalli koostetaan yhdessä alueen kaupunkien, kuntien, järjestöjen ja yhdistysten kanssa koko omaishoitopolun matkalle. Se alkaa omaishoitajuuden tunnistamisesta, edeten yleisen tuen, tehostetun tuen ja erityisen tuen saamiseen, ja päättyen omaishoitajuuden loppumiseen.
Ainutlaatuisesti arjessa -hankkeen yksi osatavoite on omaishoitajien fyysisen kuormituksen väheneminen omaishoitotilanteissa. Samalla hanke jatkaa Kotiin-hankkeessa aloitettujen toimintatapojen kehittämistä ja juurruttamista. Kotiin-hanke toimi vuosina 2022–2023, ja sen aikana Soiten alueella aloitettiin muun muassa kinestetiikkatyöpajat omaishoitaja-hoidettava-pareille. Työpajatoiminta oli vastaus omaishoitajilta saatuun palautteeseen, jossa he toivoivat yksilöllisempää ohjausta, joka tukisi kotona selviytymistä. Kinestetiikkatyöpajatoiminta elää ja voi hyvin edelleen, ja työpajoja pidetään vuosittain kymmenkunta. Omaishoitajien ja -hoidettavien lisäksi työpajoja on pidetty myös perhehoitajille ja päivätoiminnan työntekijöille.
Huhtikuussa 2025 Soiten fysioterapeutti ja kinestetiikkatutor sekä Ainutlaatuisesti arjessa -hankkeen hanketyöntekijä Niina Alatalo aloitti maksuttomat kinestetiikan kotikäynnit omaishoitoperheisiin. Omaishoitajien haastattelemisen kautta hänelle selvisi, että yleisimpiä haastavia hetkiä kotona tapahtuvissa hoitotilanteissa olivat etenkin hoidettavan vuoteeseen menemisen ja sieltä ylös nousemisen avustaminen, sekä hoidettavan avustaminen vessassa. Myös ruokailutilanteiden haasteisiin haluttiin ratkaisuja.
Ratkaisuja näihin tilanteisiin lähdettiin etsimään kinestetiikan keinoin omaishoitajan ja hänen läheisensä kanssa heidän omassa kodissaan.
Usein ratkaisut hoidettavan keveämpään ja osallistavampaan ohjaukseen ovat pieniä oivalluksia
Monet omaishoitajat sanovat tekevänsä liikaa asioita hoidettavan puolesta. Syyksi tähän omaishoitajat kertovat, että eivät jaksa odottaa hoidettavan hitaammin etenevien askareiden valmistumista. Kuntoutumisen näkökulmasta on tärkeää antaa hoidettavan tehdä omaan tahtiinsa niitä asioita, joihin hän vielä kykenee.
Omat haasteensa hoitotilanteisiin kodeissa toivat ahtaat tilat, reunoista käpristyneet matot, apuvälineiden käyttämättömyys tai tiedon puute apuvälineistä ja omaishoitajan arkuus kokeilla asioita. Kotikäynneillä omaishoitajan kanssa laitettiinkin mattoja pois kulkuväyliltä, sijoiteltiin omaisen vuode makuuhuoneeseen optimaalisemmin ja keskusteltiin eri apuvälineistä ja niiden hankkimisesta. Esimerkkinä monessa kodissa havaittiin, että pelkästään nousutuen hankkiminen helpotti arjen siirtymissä, kuten vuoteeseen siirtymistä tai vuoteesta nousemista.
Vaikka omaishoitaja onkin kotikäynneillä ykkössijalla, ei hoidettavaakaan unohdeta. Omaishoidettavan toimintakykyä kartoitetaan erilaisten lomakkeiden avulla, joka antaa kuvan hoidettavan toimintakyvystä ja jää myös dokumentiksi seurantakotikäyntiä varten.
Kotikäyntien suuri anti on keskustelut omaishoitajan ja -hoidettavan kanssa. Omaishoitoperheissä keskustelun tarve on suuri. Aina ei tarvita paljoa sanojakaan – pelkkä kuuntelukin riittää. Itku ja nauru ovat läsnä kotikäynneillä. Lämmin halaus omaishoitajalta on yleistä kotikäynniltä lähtiessäni. Käsisuudelmiakin olen saanut. Kerätyn palautteen mukaan omaishoitajat kokivat nämä kotikäynnit tarpeellisiksi ja hyödyllisiksi.
Ohjauksen vaikutus näkyy heti kotikäynnillä
Myös näin työntekijän näkökulmasta kotikäynnit tuntuvat tärkeiltä; näen saman tien ohjaukseni konkreettisia hyötyjä. Kinestetiikkakoulutuksissa opetetaan kattavasti kinestetiikan keinoja, jotka toimivat pohjana jokaisen asiakkaan kohtaamisessa. Pidän kovasti kotikäynneillä siitä, että voin kehittää oppimaani soveltaen ratkaisuja jokaiselle omaishoitoperheelle. Teemme kotikäynneillä yhdessä omaishoitajien kanssa paljon kokeiluja hoidettavan erilaisista ohjaamisen ja avustamisen tavoista. Jotkin kokeilut eivät tunnu omaishoitajan mielestä luontevilta ollenkaan, toiset oivallukset taas johtavat saman tien kokeillun asian ottamiseen päivittäiseen käyttöön.
Osa omaishoitajista toivoo uutta kotikäyntiä muutaman kuukauden kuluttua ensimmäisestä käynnistä. Jotkut pariskunnat innostuvat lähtemään kinestetiikkatyöpajoihin hakemaan lisäoppia. Joillekin omaishoitoperheille jo yksi kotikäynti tuntuu riittävältä. Kaikki tavat ovat hyviä – tätä työtä tehdään omaishoitoperheen toiveita mukaillen.
Jos voin käynneilläni pienelläkin hippusella auttaa omaishoitoperhettä, koen onnistuneeni työssäni.
Tällä hetkellä juuri tämä työ tuo onnen hetkiä ja tuntuu merkitykselliseltä.
Ainutlaatuisesti arjessa -hanke saa Sosiaali- ja terveysministeriön myöntämää valtionavustusta Terveyden edistämisen määrärahasta.
Niina Alatalo
fysioterapeutti ja kinestetiikkatutor
Ainutlaatuisesti Arjessa -hanke