Siirry sisältöön

Aluevaltuuston kokoukset

– ma 12.12.2022 klo 13

– ma 19.12.2022 klo 10

– ma 20.2.2023 klo 10

ma 3.4.2023 klo 12

– ma 29.5.2023 klo 10

Valtuuston kokoukset ovat julkisia. Pyydämme yleisöä ja median edustajia seuraamaan kokousta etäyhteydellä alla olevan linkin kautta:

Valtuuston kokouksen striimi

Kokoustallenteet on katsottavissa jälkikäteen kahden viikon ajan Soiten YouTube-kanavalla:

Soite Kuntayhtymän YouTube-kanava

Tammikuussa 2022 pidetyissä aluevaaleissa hyvinvointialueelle valittiin aluevaltuusto, joka vastaa hyvinvointialueen toiminnasta ja taloudesta sekä käyttää hyvinvointialueen ylintä päätösvaltaa. Aluevaltuusto aloitti toimintansa 1.3.2022. Sen toimikausi on neljä vuotta. Aluevaltuusto päättää muun muassa hyvinvointialuestrategiasta, hallintosäännöstä sekä hyvinvointialueen taloudesta ja jäsenten valitsemisesta toimielimiin.

Aluevaltuuston puheenjohtaja on Asko Syrjälä sekä varapuheenjohtaja Mauri Lahti, 2. varapuheenjohtaja Timo Sillanpää ja 3. varapuheenjohtaja Sakari Telimaa.

Keski-Pohjanmaan hyvinvointialueen hyvinvointialuejohtaja on Soiten toimitusjohtajana toimiva Minna Korkiakoski-Västi.  

Keski-Pohjanmaan hyvinvointialueen toimielinten kokoonpanot ovat listattuna alla jäsenineen ja varajäsenineen.

Keski-Pohjanmaan hyvinvointialueella päätösvaltaa käyttää käyttää aluevaltuusto. Valtuuston 59 edustajaa valittiin aluevaaleissa tammikuussa 2022. Valtuusto aloitti toimintansa 1.3.2022. 

NimiSähköposti
Asko Syrjälä (kesk.) (pj.)asko.syrjala (a) srk.fi
Mauri Lahti (sd.) (1. vpj.)mauri.lahti (a) kokkola.fi
Timo Sillanpää (ps.) (2. vpj.)timo.v.sillanpaa (a) kokkola.fi
Sakari Telimaa (kok.) (3.vpj.)sakari.telimaa (a) fimnet.fi
Hanna-Lea Ahlskog (kd.)hanna-lea.ahlskog (a) kokkola.fi
Arto Alpia (kesk.)arto.alpia (a) kaustinen.fi
Mats Brandt (r.)mats.brandt (a) kokkola.fi
Magnus Björkgren (r.)mabjorkgren (a) gmail.com
Faisa Egge (vihr.)amanihoiva (a) hoitmail.com
Emma Haapasaari (sd.)emma.haapasaari (a) gmail.com
Linda Hagström (vkk.)lindanposti (a) tutanota.com
Pentti Haimakainen (kok.)pena (a) anvianet.fi
Tapani Hankaniemi (kesk.)tapani.hankaniemi (a) kokkola.fi
Ulla-Riitta Harju (sd.)ulla-riitta.harju (a) toholampi.fi
Reino Herlevi (kesk.)reino.herlevi (a) kokkola.fi
Reetta Hjelm (kesk.)reeta.hjelm (a) outlook.com
Erkki Huuki (kesk.)erkki.huuki (a) kannus.fi
Sari Innanen (kesk.)sari.innanen (a) kokkola.fi
Tiina Isotalus (sd.)tiina.isotalus (a) kokkola.fi
Janne Jukkola (kok.)janne.jukkola (a) kokkola.fi
Matti Kalliokoski (ps.)mattieikka2020 (a) gmail.com
Pasi Kanniainen (kesk.)kanniainen.pasi (a) gmail.com
Pekka Kauppi (kok.)pekka.kauppi (a) kokkola.fi
Virpi Karhu (vas.)virpi.karhu (a) kokkola.fi
Tomi Kivelä (ps.)tomi.kivela (a) kokkola.fi
Hannu Kippo (kd.)hannu.kippo (a) kokkola.fi
Toni Korkiala (kesk.)toni.korkiala (a) soite.fi
Kai-Eerik Känsälä (kesk.)kai-eerik.kansala (a) keski-pohjanmaa.fi
Taina Koskela (kd.)taina.koskela (a) halsua.fi
Veikko Laitila (kesk.)veikko.laikko (a) gmail.com
Tuija Leivo-Rintakorpi (kesk.)tuija.leivorintakorpi (a) gmail.com
Ville Leppälä (ps.)leppala.ville (a) hotmail.com
Mika Lintilä (kesk.)mika.lintila (a) eduskunta.fi
Margita Lukkarinen (r.)margita.lukkarinen (a) kokkola.fi
Helinä Marjamaa (kok.)helina.marjamaa (a) gmail.com
Kauko Niemi (vas.)kauko.niemi (a) kokkola.fi
Anna Nurmi-Lehto (kok.)anna.nurmi-lehto (a) kokkola.fi
Sirpa Orjala (sd.)sirpa.orjala (a) kokkola.fi
Tapio Pajunpää (kesk.)tapio. pajunpaa (a) kokkola.fi
Anneli Palosaari (kesk.)palosaari.anneli (a) gmail.com
Mauri Peltokangas (ps.)mauri.peltokangas (a) eduskunta.fi
Tapio Peltokangas (kesk.)tapio.peltokangas (a) perho.com
Maija-Liisa Pulkkinen (kesk.)pulkkinen.maijaliisa54 (a) gmail.com
Timo Pärkkä (kesk.)tparkka (a) gmail.com
Piia Rautiola (kesk.)piia.rautiola (a) kannus.fi
Sakari Ruisaho (sd.)sakari.ruisaho (a) kokkola.fi
Antti J Saari (kesk.)antti.j.saari (a) gmail.com
Laura Sahlgren (vihr.)laura.sahlgren (a) gmail.com
Mauri Salo (kd.)mauri.salo (a) kokkola.fi
Pia Sillanpää (ps.)pia.sillanpaa (a) gmail.com
Hans Snellman (r.)hans.snellman (a) kokkola.fi
Emilia Teerikangas (sd.)emilia.teerikangas (a) gmail.com
Kristiina Teerikangas (sd.)teerikangas.kristiina (a) gmail.com
Marja Tiala (kesk.)marja.tiala (a) lestijarvi.fi
Marlén Timonen (r.)marlen.timonen (a) kokkola.fi
Jussi Torppa (kesk.)jussi.torppa (a) veteli.fi
Anja Törmä (kesk.)anja.torma (a) kannus.fi
Pirjo Urpilainen (sd.)urpilainenpirjo (a) gmail.com
Ilpo Åivo (ps.) 

Keskustan valtuustoryhmä

Puheenjohtaja Timo Pärkkä

Varapuheenjohtaja Pasi Kanniainen 

Kokoomuksen valtuustoryhmä

Puheenjohtaja Pekka Kauppi

1. varapuheenjohtaja Helinä Marjamaa

2. varapuheenjohtaja Sakari Telimaa

Perussuomalaisten valtuustoryhmä

Puheenjohtaja Tomi Kivelä

Varapuheenjohtaja Timo Sillanpää

Kristillisdemokraattien valtuustoryhmä

Puheenjohtaja Hanna-Lea Ahlskog

Varapuheenjohtaja Hannu Kippo

SDP:n valtuustoryhmä

Puheenjohtaja Kristiina Teerikangas

Varapuheenjohtaja Ulla-Riitta Harju

Vihreiden valtuustoryhmä

Puheenjohtaja Hanna Cygnel

Varapuheenjohtaja Faisa Egge

VKK valtuustoryhmä

Puheenjohtaja Linda Hagström

Varsinainen jäsenVarajäsen
Sari Innanen (pj.) (kesk.) Eija Seppä (kesk.)
Arto Alpia (vpj.) (kesk.)Marja Hylkilä (kesk.)
Kristiina Teerikangas (2.vpj.) (sd.) Ulla-Riitta Harju (sd.)
Pasi Kanniainen (kesk.)Timo Pärkkä (kesk.)
Tomi Kivelä (ps.)Matti Kalliokoski (ps.)
Margita Lukkarinen (r.)Hans Snellman (r.)
Anna Nurmi-Lehto (kok.)Jukka Ylikarjula (kok.)
Tapio Pajunpää (kesk.)Maija-Liisa Pulkkinen (kesk.)
Piia Rautiola (kesk.)Jussi Torppa (kesk.)
Mauri Salo (kd.)Virpi Ali-Haapala (kd.)
Pirjo Urpilainen (sd.)Sirpa Orjala (sd.)

Kokousaikataulu 2022

ma 18.11.2022 klo 8

ma 5.12.2022 klo 8

ma 12.12.2022 klo 8

ma 16.01.2023 klo 8

ma 30.01.2023 klo 8

ma 13.02.2023 klo 8

ma 06.03.2023 klo 8

ma 20.03.2023 klo 8

ma 03.04.2023 klo 8

ma 17.04.2023 klo 8

ma 08.05.2023 klo 8

ma 22.05.2023 klo 8

ma 12.06.2023 klo 8

Varsinainen jäsenVarajäsen
Tiina Isotalus (pj.) (sd.)         Marko Karjalainen (sd.)
Antti Saari (vpj.) (kesk.)Jukka Kangasvieri (kesk.)
Magnus Björkgren (r.)Vuokko Lahti (kd.)
Amelie Granvik (vihr.)Jaana Puumala (vas.)
Reetta Hjelm (kesk.)Anneli Palosaari (kesk.)
Pekka Kauppi (kok.)Mikko Tamminen (kok.)
Ulpu Keränen (ps.)Tina Lindskog (ps.)
Jarno Saukko (kesk.)Kai-Eerik Känsälä (kesk.)
Anja Törmä (kesk.)Susanna Lindholm (kesk.)

Varsinainen jäsenVarajäsen
Tapani Hankaniemi (pj.) (kesk.)Esa Saari (kesk.)
Helinä Marjamaa (vpj.) (kok.)Miia Laakso (kok.)
Hanna-Lea Ahlskog (kd.)Hannu Kippo (kd.)
Paula Henriksén (sd.)Ari Huuki (sd.)
Erkki Huuki (kesk.)Elina Itäniemi (kesk.)
Manolis Huuki (ps.)Päivi Pihlajakangas (ps.)
Riitta Rahkola (kesk.)Ilkka Piispanen (kesk.)

Sanna Kiviniemi (pj.) (kesk.)

Raimo Märsylä (vpj.) (sd.)

Leif Jakobsson (r.)

Irja Kivistö (kok.)

Tuomo Ojala (ps.)

Varajäsenet: 

1. Raija Mannberg-Hillilä (kd.)

2. Nanna Jokela (vihr.)

3. Anton Meriläinen (vas.)

4. Aslak Kaljunen (vkk.)

5. Mikko Nikkilä (liik.)

Varsinainen jäsenVarajäsen
Erkki Kerola (pj.) (kok.)Jari Orjala (kok.)
Tuija Leivo-Rintakorpi (vpj.) (kesk.)Sanna-Kaisa Göös (kesk.)
Hannele Ilola (kd.)Eevi Fiskaali (kd.)
Merja Kivelä (kesk.)Marja Tiala (kesk.)
Eevi Kiimamaa (vas.)Mari Pitkänen (vih.)
Toni Korkiala (kesk.)Erkki Kuismin
Tapio Peltokangas (kesk.)Antti Isomöttönen (kesk.)
Toni Syrjälä (sd.)Janne Ilola (sd.)
Ilpo Åivo (ps.)Ville Leppälä (ps.)

Varsinainen jäsenVarajäsen
Marlen Timonen (pj.) (r.)Hans Snellman (r.)  
Linda Hagström (vkk.)Leo Byskata (kd.)
Michael Hagström (kesk.)Siv Kola (kesk.)
Pia Sillanpää (ps.)Sofia Hägglund (ps.)
Jesper Sundström (sd.)Max Björksog (sd.)

Kai-Eerik Känsälä (pj.) (kesk.)

Sakari Ruisaho (vpj.) (sd.)

Pia Sillanpää (ps.)

Varajäsenet

1. Helinä Marjamaa (kok.)

2. Mats Brandt (r.)

3. Taina Koskela (kd.)

4. Faisa Egge (vihr.)

5. Kauko Niemi (vas.)

Varsinainen jäsenVarajäsen
Tapio Pajunpää (pj.) (kesk.)Anna Niemelä (kesk.)
Mauri Salo (vpj.) (kd.) Virpi Ali-Haapala (kd.)
Tomi Kivelä (ps.)Matti Kalliokoski (ps.)
Sirkka Juusela-Pekkarinen (kok.) Jonas Heinola (kok.)
Ulla-Riitta Harju (sd.) Pirjo Urpilainen (sd.)

Varsinainen jäsen Varajäsen
Mikko Hänninen pj. Anni Hertteli
Pirjo Palosaari-Penttilä vpj. Tellervo Pakkala
Jussi Salminen, esittelijä
Kaj Westmark, sihteeri
Hoito ja hoivan toimialuejohtaja
Arto Alpia, aluehallituksen edustaja
Kristiina Teerikangas, aluehallituksen edustaja
Jörgen ForsströmRoy Sabel
Aimo ItäniemiSirpa Parkkila
Sirkka Juusela-PekkarinenMarianne Kykyri-Känsäkoski
Eero KlemolaMaija Männistö
Kalevi LindforsEija Mastokangas
Norppa Raija Eila Nikkarikoski
Sari Torppa Pauli Väliverronen
Annikki Salo Jukka Hannula

Varsinainen jäsenVarajäsen
Anders Nyberg pj. 2022-2023Katrin Björklund
Vuokko Möttönen vpj. 2022-2023Seppo Ahvenkoski
Jussi Salminen, esittelijä
Paul Granvik, sihteeri
Perheiden palveluiden toimialuejohtaja
Margita Lukkarinen, aluehallituksen edustaja
Mauri Salo, aluehallituksen edustaja
Marianne From
Sauli Konttila Sinikka Katila
Tiina Koskela Taina Koskela
Esa Koskimaa Mikko Vehniäinen
Jouko Lahnalampi Pirkko Kirsilä
Sirpa Parkkila Aimo Itäniemi
Taisto PollariMaria Patana
Asta Törmälehto Marjatta Luoma