Flytta dig till innehållet
Mellersta Österbottens välfärdsområde

Mellersta Österbottens välfärdsområde Soite har utsett husläkare för alla invånare i Lestijoki och Perho ådals områden. Målet är att utöka modellen till att vara jämlik i hela Soites område. Husläkare kommer att utses för invånarna i Karleby under år 2026.

Husläkarmodellen innebär att det för varje invånare utses en husläkare, till vilken kontakter och mottagningsbesök riktas. Modellen säkerställer kontinuitet i vården.

Vid val av husläkare beaktas klientens tidigare vårdrelationer och yrkespersonernas specialkompetens.

– Alla kan i framtiden uträtta ärenden hos en bekant läkare. Och om du vill byta husläkare är det också möjligt, säger Pilvi Palojärvi, ansvarig läkare för mottagningarna i Lestijoki och Perho ådal.

Med kontinuitet i patient-läkarrelationen förbättras tillgängligheten och kvaliteten på vården. Personalen har upplevt att arbetet blir tydligare och snabbare med den nya modellen. 

– Den här förändringen har välkomnats även av personalen. Arbetet underlättas när patienterna ofta redan är bekanta sedan tidigare.

Samtidigt kommer antalet distansmottagningar och användningen av andra digitala tjänster att ökas, med hänsyn till invånarnas möjligheter att använda dem.

Vid sidan av modellen med husläkare kommer även en modell med egen sjukskötare att etableras. Egen sjukskötare har redan nu utsetts för en del av Lestijoki och Perho ådals invånare.

Bakgrund

Social- och hälsovårdsministeriet och finansministeriet har infört Husläkarprogrammet, som syftar till att främja införandet av modellen med husläkare. Programmets verksamhetsperiod är 19.11.2024 – 1.4.2027.

Ta en titt också på dessa