Specialomsorger om utvecklingsstörda
Specialomsorg omfattar alla tjänster och stödåtgärder som en person får enligt lagen angående specialomsorger om utvecklingsstörda. För den individuella organiseringen och beslutsfattandet inom specialomsorgen ska välfärdsområdet ha sakkunnigtteam för krävande multiprofessionellt stöd.
Innehållet på denna sida
Uträttande av ärenden per telefon
-
Byrån för funktionshinderservice
Ring: +358 40 804 2122ServicetiderServicetider
Mån 09:00–12:00
Ons 09:00–12:00
Fre 09:00–12:00
Specialomsorger ges personer som på grund av medfödd eller i utvecklingsåldern erhållen sjukdom, defekt eller skada hämmats eller störts i sin utveckling eller sina psykiska funktioner. En person med utvecklingsstörning kan vid behov beviljas specialomsorgsservice om behovet beror i första hand på en utvecklingsstörning. Ett kriterium är dessutom att allmän service, t.ex. service i enlighet med socialvårdslagen och handikappservicelagen inte är tillräcklig.
Social- och hälsovården som behövs för personer med intellektuell funktionsnedsättning organiseras enligt samma lagstiftning som de tjänster som behövs för andra personer med funktionshinder. Socialtjänsterna organiseras i första hand enligt socialvårdslagen och i andra hand enligt funktionshinderservicelagen. Hälso- och sjukvården organiseras i enlighet med hälso- och sjukvårdslagen.
Specialomsorger i enlighet med specialomsorgslagen kommer från och med 1.1.2025 endast att omfatta de tjänster som har samband med anordnande av vård oberoende av patientens vilja och användning av begränsningsåtgärder som anges i lagen angående specialomsorger om utvecklingsstörda. Specialiomsorgsprogram kommer inte längre att göras upp från och med 1.1.2025.
Specialomsorgsprogram och servicebeslut som fattats före 1.1.2025 i enlighet med lagen angående specialomsorger om utvecklingsstörda gäller under den giltighetstid som anges på dem, dock högst tre år från 1.1. 2025. Undantaget är ett beslut om rehabiliterande småbarnspedagogik, som gäller under den giltighetstid som anges i beslutet, även om giltighetstiden är längre än tre år.
Alla giltiga servicebeslut som fattats före 1.1.2025 ska senast 1.1.2028 ska justeras och anpassas till gällande lagstiftning.
Från och med 1.1. 2025 kommer endast specialomsorg oberoende av patientens vilja och användning av begränsningsåtgärder att ges som specialomsorger.
Tillhandahållandet av tjänster förutsätter att:
- personens utveckling eller mentala funktion är försvårad eller störd på grund av en medfödd eller i utvecklingsåldern förvärvad sjukdom eller skada, och
- patienten inte får de tjänster de behöver i enlighet med någon annan lag
En mottagare av specialomsorger kan ges krävande multiprofessionellt stöd såsom avses i 16 § i funktionshinderservicelagen
Det multiprofessionella sakkunnigteamet har till uppgift att undersöka problem relaterade till interaktion och beteende hos en person med funktionsnedsättning och ge lösningar på situationen. Expertgruppen gör utredningen tillsammans med den funktionshindrade personen och vid behov dennes anhöriga eller kontaktperson. En servicehelhet för krävande multiprofessionellt stöd kännetecknas av ett mycket nära och ofta långvarigt samarbete med ett multiprofessionellt team.