Flytta dig till innehållet

Välfärdsområdesfullmäktiges sammanträden

– mån 19.9.2022

– mån 28.11.2022

Välfärdsområdesfullmäktiges sammanträden är offentliga. Vi ber allmänheten och mediernas representanter följa sammanträden på distans via denna länk:

Streaming från välfärdsområdesfullmäktiges sammanträde

En inspelning av sammanträden kan ses i efterhand i två veckor på Soites YouTube-kanal:

Samkommunen Soites YouTube-kanal

Vid välfärdsområdesvalet som ordnades i januari 2022 valdes det en välfärdsområdesfullmäktige för välfärdsområdet. Den ansvarar för välfärdsområdets verksamhet och ekonomi och utövar den högsta beslutande makten i välfärdsområdet. Välfärdsområdesfullmäktige inledde sin verksamhet 1.3.2022. Dess mandatperiod är fyra år. Välfärdsområdesfullmäktige beslutar bland annat om välfärdsområdesstrategin, förvaltningsstadgan, om välfärdsområdets ekonomi och val av medlemmar till organ.

Välfärdsområdesfullmäktiges ordförande är Asko Syrjälä och vice ordförande Mauri Lahti. Andra vice ordförande är Timo Sillanpää och tredje vice ordförande Sakari Telimaa. Välfärdsområdesfullmäktiges sammansättning finns längre ner på sidan.

Tillfälliga direktören för Mellersta Österbottens välfärdsområde är Soites verkställande direktör Minna Korkiakoski-Västi.

Sammansättningarna i organen i Mellersta Österbottens välfärdsområde finns listade nedan med ordinarie medlemmar och ersättare.

Välfärdsområdesstyrelsen för Mellersta Österbotten utövar den högsta beslutande makten i välfärdsområdet. De 59 fullmäktigeledamöterna valdes vid välfärdsområdesvalet i januari 2022. Välfärdsområdesfullmäktige inledde sin verksamhet 1.3.2022.

Asko Syrjälä (Centern) (ordförande)

Mauri Lahti (Socialdemokraterna) (första vice ordförande)

Timo Sillanpää (Sannfinländarna) (andra vice ordförande)

Sakari Telimaa (Samlingspartiet) (tredje vice ordförande)

Hanna-Lea Ahlskog (Kristdemokraterna)

Arto Alpia (Centern)

Mats Brandt (Svenska folkpartiet)

Magnus Björkgren (Svenska folkpartiet)

Hanna Cygnel (De gröna)

Faisa Egge (De gröna)

Emma Haapasaari (Socialdemokraterna)

Linda Hagström (Makten tillhör folket)

Pentti Haimakainen (Samlingspartiet)

Tapani Hankaniemi (Centern)

Ulla-Riitta Harju (Socialdemokraterna)

Reino Herlevi (Centern)

Reetta Hjelm (Centern)

Erkki Huuki (Centern)

Sari Innanen (Centern)

Tiina Isotalus (Socialdemokraterna)

Janne Jukkola (Centern)

Matti Kalliokoski (Sannfinländarna)

Pasi Kanniainen (Centern)

Pekka Kauppi (Samlingspartiet)

Virpi Karhu (Vänsterförbundet)

Tomi Kivelä (Sannfinländarna)

Hannu Kippo (Kristdemokraterna)

Toni Korkiala (Centern)

Kai-Eerik Känsälä (Centern)

Vuokko Lahti (Kristdemokraterna)

Veikko Laitila (Centern)

Tuija Leivo-Rintakorpi (Centern)

Ville Leppälä (Sannfinländarna)

Mika Lintilä (Centern)

Margita Lukkarinen (Svenska folkpartiet)

Helinä Marjamaa (Samlingspartiet)

Kauko Niemi (Vänsterförbundet)

Anna Nurmi-Lehto (Samlingspartiet)

Sirpa Orjala (Socialdemokraterna)

Tapio Pajunpää (Centern)

Anneli Palosaari (Centern)

Mauri Peltokangas (Sannfinländarna)

Tapio Peltokangas (Centern)

Maija-Liisa Pulkkinen (Centern)

Timo Pärkkä (Centern)

Piia Rautiola (Centern)

Sakari Ruisaho (Socialdemokraterna)

Antti J Saari (Centern)

Mauri Salo (Kristdemokraterna)

Pia Sillanpää (Sannfinländarna)

Hans Snellman (Svenska folkpartiet)

Emilia Teerikangas (Socialdemokraterna)

Kristiina Teerikangas (Socialdemokraterna)

Marja Tiala (Centern)

Marlén Timonen (Svenska folkpartiet)

Jussi Torppa (Centern)

Anja Törmä (Centern)

Pirjo Urpilainen (Socialdemokraterna)

Ilpo Åivo (Sannfinländarna) 

Centerns fullmäktigegrupp

Ordförande Timo Pärkkä

Vice ordförande Pasi Kanniainen 

Samlingspartiets fullmäktigegrupp

Ordförande Pekka Kauppi

första vice ordförande Helinä Marjamaa

andra vice ordförande Sakari Telimaa

Sannfinländarnas fullmäktigegrupp

Ordförande Tomi Kivelä

Vice ordförandeTimo Sillanpää

Kristdemokraternas fullmäktigegrupp

Ordförande Hanna-Lea Ahlskog

Vice ordförande Hannu Kippo

SDP:s fullmäktigegrupp

Ordförande Kristiina Teerikangas

Vice ordförande Ulla-Riitta Harju

De grönas fullmäktigegrupp

Ordförande Hanna Cygnel

Vice ordförande Faisa Egge

Makten tillhör folket

Ordförande Linda Hagström

Ordinarie ledamotErsättare
Sari Innanen (ordförande) (Centern) Eija Seppä (Centern)
Arto Alpia (vice ordförande) (Centern)Marja Hylkilä (Centern)
Kristiina Teerikangas (andra vice ordförande) (Socialdemokraterna) Ulla-Riitta Harju (Socialdemokraterna)
Pasi Kanniainen (Centern)Timo Pärkkä (Centern)
Tomi Kivelä (Sannfinländarna)Matti Kalliokoski (Sannfinländarna)
Margita Lukkarinen (Svenska folkpartiet)Hans Snellman (Svenska folkpartiet)
Anna Nurmi-Lehto (Samlingspartiet)Jukka Ylikarjula (Samlingspartiet)
Tapio Pajunpää (Centern)Maija-Liisa Pulkkinen (Centern)
Piia Rautiola (Centern)Jussi Torppa (Centern)
Mauri Salo (Kristdemokraterna)Virpi Ali-Haapala (Kristdemokraterna)
Pirjo Urpilainen (Socialdemokraterna)Sirpa Orjala (Socialdemokraterna)

Ordinarie medlemErsättare
Tiina Isotalus (ordförande) (Socialdemokraterna)    Marko Karjalainen (Socialdemokraterna)
Antti Saari (vice ordförande) (Centern)Jukka Kangasvieri (Centern)
Magnus Björkgren (Svenska folkpartiet)Vuokko Lahti (Kristdemokraterna)
Amelie Granvik (De gröna)Jaana Puumala (Vänsterförbundet)
Reetta Hjelm (Centern)Anneli Palosaari (Centern)
Pekka Kauppi (Samlingspartiet)Mikko Tamminen (Samlingspartiet)
Ulpu Keränen (Sannfinländarna)Tina Lindskog (Sannfinländarna)
Jarno Saukko (Centern)Kai-Eerik Känsälä (Centern)
Anja Törmä (Centern)Susanna Lindholm (Centern)

Ordinarie medlem Ersättare
Tapani Hankaniemi (ordförande) (Centern)Esa Saari (Centern)
Helinä Marjamaa (vice ordförande) (Samlingspartiet)Miia Laakso (Samlingspartiet)
Hanna-Lea Ahlskog (Kristdemokraterna)Hannu Kippo (Kristdemokraterna)
Paula Henriksén (Socialdemokraterna)Ari Huuki (Socialdemokraterna)
Erkki Huuki (Centern)Elina Itäniemi (Centern)
Manolis Huuki (Sannfinländarna)Päivi Pihlajakangas (Sannfinländarna)
Riitta Rahkola (Centern)Ilkka Piispanen (Centern)

Sanna Kiviniemi (ordförande) (Centern)

Raimo Märsylä (vice ordförande) (Socialdemokraterna)

Leif Jakobsson (Svenska folkpartiet)

Irja Kivistö (Samlingspartiet)

Tuomo Ojala (Sannfinländarna)

Ersättare:

1. Raija Mannberg-Hillilä (Kristdemokraterna)

2. Nanna Jokela (De gröna)

3. Anton Meriläinen (Vänsterförbundet)

4. Aslak Kaljunen (Makten tillhör folket)

5. Mikko Nikkilä (Liike nyt)

Ordinarie medlem Ersättare
Erkki Kerola (ordförande) (Samlingspartiet)Jari Orjala (Samlingspartiet)
Tuija Leivo-Rintakorpi (vice ordförande) (Centern)Sanna-Kaisa Göös (Centern)
Hannele Ilola (Kristdemokraterna)Eevi Fiskaali (Kristdemokraterna)
Merja Kivelä (Centern)Marja Tiala (Centern)
Eevi Kiimamaa (Vänsterförbundet)Mari Pitkänen (De gröna)
Toni Korkiala (Centern)Erkki Kuismin (Centern)
Tapio Peltokangas (Centern)Antti Isomöttönen (Centern)
Toni Syrjälä (Socialdemokraterna)Janne Ilola (Socialdemokraterna)
Ilpo Åivo (Sannfinländarna)Ville Leppälä (Sannfinländarna)

Ordinarie medlem Ersättare
Marlen Timonen (ordförande) (Svenska folkpartiet)Hans Snellman (Svenska folkpartiet)
Linda Hagström (Makten tillhör folket)Leo Byskata (Kristdemokraterna)
Michael Hagström (Centern)Siv Kola (Centern)
Pia Sillanpää (Sannfinländarna)Sofia Hägglund (Sannfinländarna)
Jesper Sundström (Socialdemokraterna)Max Björksog (Socialdemokraterna)

Kai-Eerik Känsälä (ordförande) (Centern)

Sakari Ruisaho (vice ordförande) (Socialdemokraterna)

Pia Sillanpää (Sannfinländarna)

Ersättare:

1. Helinä Marjamaa (Samlingspartiet)

2. Mats Brandt (Svenska folkpartiet)

3. Vuokko Lahti (Kristdemokraterna)

4. Faisa Egge (De gröna)

5. Kauko Niemi (Vänsterförbundet)

Ordinarie medlem Ersättare
Tapio Pajunpää (ordförande) (Centern)Anna Niemelä (Centern)
Mauri Salo (vice ordförande) (Kristdemokraterna) Virpi Ali-Haapala (Kristdemokraterna)
Tomi Kivelä (Sannfinländarna)Matti Kalliokoski (Sannfinländarna)
Sirkka Juusela-Pekkarinen (Samlingspartiet) Jonas Heinola (Samlingspartiet)
Ulla-Riitta Harju (Socialdemokraterna) Pirjo Urpilainen (Socialdemokraterna)

Ordinarie medlemErsättare
Jussi Salminen, föredragande
Kaj Westmark, sekreterare
Verksamhetsområdeschef för vård och omsorg
Arto Alpia, representant för välfärdsområdesstyrelsen
Kristiina Teerikangas, representant för välfärdsområdesstyrelsen
Jörgen ForsströmRoy Sabel
Mikko HänninenAnni Hertteli
Aimo ItäniemiSirpa Parkkila
Sirkka Juusela-PekkarinenMarianne Kykyri-Känsäkoski
Eero KlemolaMaija Männistö
Kalevi LindforsEija Mastokangas
Raija NorppaEila Nikkarikoski
Pirjo Palosaari-PenttiläTellervo Pakkala
Sari TorppaPauli Väliverronen
Annikki SaloJukka Hannula

Ordinarie medlemErsättare
Jussi Salminen, föredragande
Paul Granvik, sekreterare
Verksamhethetsområdeschef för familjernas tjänster
Margita Lukkarinen, representant för välfärdsområdesstyrelsen
Mauri Salo, representant för välfärdsområdesstyrelsen
Marianne From
Sauli KonttilaSinikka Katila
Tiina KoskelaTaina Koskela
Esa KoskimaaMikko Vehniäinen
Jouko LahnalampiPirkko Kirsilä
Anders NybergKatrin Björklund
Vuokko MöttönenSeppo Ahvenkoski
Sirpa ParkkilaAimo Itäniemi
Taisto PollariMaria Patana
Asta TörmälehtoMarjatta Luoma